ÇOCUK VE DİSİPLİN

Disiplin, içsel denetimi sağlamak amacıyla bireyin kendisi ve çevresiyle uyumlu yaşayabilmesini sağlayan kural ve sınırların tümüne denir. Disiplin, sorumluluğun içselleştirilmesiyle sağlanabilir.

Disiplin, çocuk eğitiminde sağlıklı tutum ve kuralları içerir. Çocuğa aile içinde birtakım kurallar olduğu hissettirilir. İlk toplumsal kuralları da burada öğrenir.

Disiplin, öğretici, düzenli davranış ve yetkinlik kazandırıcı yetiştirme demektir. Kuralları öğretmek ve çocuğu düzene sokmak yetmez, çocuk denetim altında değilken de öğrendiklerini uygulayabilmelidir. Tek başına kaldığı zaman da kurallara uyuyor, davranışlarını kendi düzenleyebiliyorsa yetiştirme başarılı olmuş sayılır. Bu çocuğa kazandırdığımız vicdan eğitimi ile olur. Bu da toplumsal değerleri alarak kazanılır. Ayıp, yasak, günah kavramları da bu toplumsal değerler içerisindedir. Disiplin, insanın elini kolunu bağlayan yasaklar değil, özgürlüğün en uygun bir biçimde kullanılmasını sağlayan kurallar bütünüdür.

Ailede izlenen tutarlı bir yöntem yoksa disiplinden söz edilemez. Anne-baba çocuğa karşı tutum ve davranışlarında dengeli ve kararlı olmalıdır. Annenin cezalandırdığı davranışı, baba bağışlarsa disiplinin eğitimsel yönü kalmaz.

Çocuğun sağlıklı kişilik ve toplumsal gelişimi için ailede tutarlı bir disiplin uygulanması gerekir. Aşırı baskını çocukta bunalıma neden olduğu ve topluma uyumu engellediği araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Çocuğa toplumsal yaşamın gerektirdiği kurallara uyma bilinci ilk çocukluk döneminden itibaren verilmelidir. Çocuk kurallara uymayı bu dönemde oyun yoluyla kazanır. Bunun için anaokulları en uygun kuruluşlardır.

Disiplin ceza değildir!

Disiplin ve fiziksel ceza aynı şey değildir. Araştırmalar vurmak, tokat atmak veya sözel saldırılarla disiplinin sağlanamadığını gösteriyor. Bu tip cezalar kısa dönemde hızlı sonuç veriyor gibi gözükse de uzun dönemde kalıcı zararlar doğurmaktadır. Fiziksel cezalar utanç ve umutsuzluk duyguları yükleyerek çocuğun kendisine saygısını yitirmesine neden olabilir. Ayrıca çocuğa şiddetin geçerli ve uygun bir davranış olduğu, güç kullanarak istediklerini elde edebileceği kavramı öğretilmiş olacaktır.

Çocuklara doğru davranışı öğretirken ceza yerine, nasıl davranıp nasıl davranmayacaklarını ve bunların nedenlerini açıklamak gerekir. Büyükler yasaklar yerine geçerli olan davranışların altını çizmelidirler. Örneğin, “Giyeceklerini yere atma!” yerine, “Lütfen giyeceklerini yerden kaldır çünkü yeri süpürmem gerekiyor.” demelisiniz.

Çocuklarda Disiplinin Amaçları:

Bazı ana babalar çocuğu hayata hazırlamak amacıyla, disiplin uygulayarak çocuğun kişiliğini ezerler. Bu çocuğun kişiliğini bulmasını zorlaştırır. Disiplin oldukça önemlidir. Çünkü çocuğun hayatı anlaması, iyi ile kötüyü ayırt etmesi kısaca kendini denetleyip, kontrol etmesi alacağı disipline bağlıdır. Disiplin, çok sert ya da çok kızgın bir şekilde olmamalıdır. Bunun yerine kararlı ve tutarlı olmalıdır. Çocuğa verilen cezalar da çok önemlidir. Anne ve baba çocuğa ceza verirken onun psikolojisini ve kurduğunuz iletişimi bozmayacak şekilde olmalıdır. Çocukla kurulmuş olan iletişim bozulduğu an, çocuk artık konuşmak istemeyebilir. Ya da konuşmaları daha kısa yapmak isteyebilir. Disiplin ceza ile olmayacağı gibi, çocuk belli davranışlarına hâkim olmayı da ceza ile değil sevgi, ilgi ve hoşgörü ile disiplinli bir şekilde öğrenecektir. Çocuğun yaptığı davranışa ceza vermek olayı sadece bir süreliğine bastırır. Çocuk aynı hareketi başka bir gün mutlaka yine yapacaktır. Bu yüzden çocukla konuşarak hoşgörü ile bu davranışın yanlış olduğu çocuğa anlatılmalı ve olay kapatılmalıdır. Cezaya dayanarak disiplin vermek oldukça yanlıştır.
Disiplinin 3 Temel Amacı Vardır:

• Çocukta sevgi ve güven ilişkisini geliştirmek.
• Çocuğun benlik değerinin temelini atmak.
• Çocuğun başkalarını anlayarak ve onların kişiliklerine saygı göstererek model görevini gerçekleştirmek olarak sıralanır.

Disiplinin Faydaları:

• Düşünerek kurallara uygun davranma becerisini geliştirme.
• Hareketlerinin doğuracağı sonuçları mantık çerçevesinde algılama.
• Okul veya okul dışında başarılı bir yaşam sürdürmelerini sağlayacak bilgi ve kuralları öğrenme.
• Diğerlerinin de uyduğu ortak kurallara göre davranma.
• Aile ve toplumun değer yargılarını anlamalarına yardımcı olur.
• “Disiplinin amacı, çocukların problemler karşısında kurallara uygun ve mantıklı çözümler üretmelerini sağlamaktır.”

Anne Babalar İçin Disiplin İpuçları:

• İyi örnek olun. Eğer çocuğunuzun problem çözmek için şiddete başvurmasını istemiyorsanız fiziksel ceza vermeyiniz.
• Sınırları çiziniz ama çok sayıda kural koymayınız.
• Bir kural koymadan önce kendinize şunları sorunuz: Bu gerekli mi? Bu kural çocuğun sağlık ve güvenliğini sağlıyor mu? Başkalarının haklarını ve mallarını gözetiyor mu?
• Kurallar basit ve anlaşılır olsun.
• Aile Kuralları oluşturulurken çocuk ta katılırsa onları daha dikkatle uygulayacak, daha az çiğneyecektir.
• Çocuklar bir kuralı ihlal ettiğinde sonucunun ne olacağını iyi anlamalıdırlar. Örneğin, 4 yaşındaki çocuğunuzun tek başına karşıdan karşıya geçmesi yasaksa ve o bu kuralı ihlal ederse cezasını uygulamaya kararlı olmalısınız.
• Esnek olun. Bu kurallar çocuklar küçükken geçerlidir. Ancak onlar büyüdükçe daha fazla özgürlük isterler.
• Unutmayın, her çocuk farklıdır. Onların kendilerini kontrol etme becerilerini geliştirmelerine izin verin. Küçük çocuklar her zaman kurallara tamamen uyacak beceriyi gösteremeyebilirler.
• Örneğin, yemekten önce kurabiye yemesine izin verilmeyen 5 yaşındaki çocuğunuz direnirse kurabiye kavanozunu göz önünden kaldırarak, ona sizce uygun başka bir yiyecek teklif edin.
• Çocuğunuzun, sizi ve başkalarını rahatsız eden davranışları olursa çocuğunuza hemen söyleyin. Problemleri biriktirmeyin. Kararlı olun.
• Ailenin diğer bireyleriyle de disiplin kuralları konusunda hemfikir olun. Bu şekilde çocuk kurallara uymadığı zaman neler olacağını bilecektir.
• Çocuklarınızın iyi davranışlarını, başarılarını övün. Onun çabalarını takdir ettiğinizi bilsin.
• Çocuğunuzla güç savaşına girmekten kaçının.
• Disiplin, kazanan ve kaybedenin olduğu bir oyun değildir. Siz çocuğunuzun kurallara uymasını beklersiniz, o sizden dürüstlük bekler.
• Onun sizinle aynı fikirde olmayacağı zamanlar olacaktır. Buna saygı gösterin, pozitif öneriler getirin. Eleştirmeyin. Eleştirerek çocuğunuzun gücenmesine, kızgın olmasına veya kendini aşağılamasına neden olabilirsiniz.
• Bağımsızlık duygusunu ve sorumluluk almasını destekleyin.
• Espri anlayışınızı kaybetmeyin.
• Onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin. Uygun davranmadıklarında çocuğunuzu değil, o davranışı sevmediğinizi açıkça belirtin ki sevginizden şüphe duymasın.

“ÇOCUK VE DİSİPLİN” için 4.586 yanıt

 1. Geri bildirim: stats
 2. Geri bildirim: site
 3. Geri bildirim: The Latest Ukraine News
 4. Geri bildirim: Ukraine news – live
 5. Geri bildirim: Ukraine
 6. Geri bildirim: War in Ukraine
 7. Geri bildirim: bucha killings
 8. Geri bildirim: cleantalkorg2.ru
 9. Geri bildirim: bit.ly
 10. Geri bildirim: chelovek soznaniye mozg
 11. Geri bildirim: psy
 12. Geri bildirim: tor-lyubov-i-grom.ru
 13. Geri bildirim: netstate.ru
 14. Geri bildirim: Psikholog
 15. Geri bildirim: hdorg2.ru
 16. Geri bildirim: hd-tor-2022
 17. Geri bildirim: film-tor-2022
 18. Geri bildirim: tor-lyubov-i-grom
 19. Geri bildirim: 01211
 20. Geri bildirim: 3NOZC44
 21. Geri bildirim: 3Hk12Bl
 22. Geri bildirim: chelovek-iz-90-h
 23. Geri bildirim: russianmanagement.com
 24. Geri bildirim: Øêàëà òîíîâ
 25. Geri bildirim: SHKALA TONOV
 26. Geri bildirim: D6tuzANh
 27. Geri bildirim: qQ8KZZE6
 28. Geri bildirim: DPTPtNqS
 29. Geri bildirim: bahis siteleri
 30. Geri bildirim: uels ukrain
 31. Удаленный десктоп Chrome обеспечивает доступ к устройствам, основанный на использовании передовых веб -технологий. Вы сможете подключиться к рабочему либо личному компьютеру ведь даже в дороге, чтобы посмотреть хранящиеся на нем файлы, либо удаленно показать экран друзьям и коллегам. Удаленный доступ к компу позволяет запустить на нем программки или посмотреть файлы в хоть какое время, в каком месте бы вы ни находились.
  удалённый рабочий стол аренда

 32. hydraruzxpnew4af.onion it is big portal underground products. For commit shopping on trading platform hydra v3 site on any day takes many customers, for transition you need to click on the button and confidential implement purchase, and in case you are in first once i went to playground before buying product we must register and replenish account. Your safety is our main task, which we are with pride perform.

 33. Wow, superb weblog layout! How long have you ever been blogging for?
  you make running a blog glance easy. The total look of your site is
  excellent, let alone the content!

 34. Unquestionably consider that which you said. Your favorite justification seemed to be
  on the net the easiest factor to remember of.
  I say to you, I definitely get irked at the same time as other people think about worries that they just do not understand
  about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the entire thing with
  no need side effect , folks can take a signal. Will likely be again to get more.

  Thank you

 35. Today, I went to the beachfront with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.

  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is entirely off topic but I
  had to tell someone!

 36. I know this web site provides quality dependent articles and other stuff, is there any other site which presents
  these things in quality?

 37. Usually I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured
  me to check out and do so! Your writing taste has been amazed me.
  Thank you, very great post.

 38. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very
  good blog!

 39. Asking questions are in fact nice thing if you are not understanding something fully,
  however this post presents good understanding
  yet.

 40. Cool blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really
  make my blog shine. Please let me know where you got
  your design. With thanks

 41. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would
  really make my blog shine. Please let me know where you got your theme.
  Thanks

 42. I just like the valuable information you supply for your articles.
  I will bookmark your weblog and check once more right here regularly.

  I am somewhat certain I will be informed a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 43. I think this is among the such a lot important info for me.
  And i am glad studying your article. However want to remark on some
  normal things, The website taste is wonderful,
  the articles is in reality nice : D. Excellent job,
  cheers

 44. If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies then he must
  be pay a quick visit this website and be up to date daily.

 45. I’m very happy to uncover this great site. I need to to thank you for your time for this particularly fantastic read!!
  I definitely loved every little bit of it and I have you book-marked to check out
  new things on your website.

 46. Someone necessarily help to make severely articles I would state.
  That is the very first time I frequented your web page and
  so far? I amazed with the research you made
  to create this particular submit amazing.
  Fantastic job!

 47. Appreciating the time and energy you put into your website
  and detailed information you offer. It’s good to
  come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 48. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between usability
  and visual appearance. I must say you’ve done a superb job with this.
  In addition, the blog loads very fast for me on Firefox. Outstanding Blog!

 49. Great beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your website,
  how can i subscribe for a blog web site? The account aided me
  a applicable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided shiny transparent concept

 50. Hi there everyone, it’s my first go to see at this website, and piece of writing is actually fruitful in favor
  of me, keep up posting such posts.

 51. Hmm it appears like your site ate my first comment
  (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for first-time blog writers?

  I’d really appreciate it.

 52. Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a
  25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and
  she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share
  it with someone!

 53. This design is wicked! You most certainly know how to keep a
  reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 54. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is valuable and all. But just imagine if you
  added some great graphics or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this website could definitely be one
  of the most beneficial in its niche. Great blog!

 55. Its not my first time to go to see this web site, i am visiting this website dailly and obtain fastidious facts from here daily.

 56. Hey there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or
  vice-versa? My blog goes over a lot of the same topics as
  yours and I think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way! http://antiibioticsland.com/Ampicillin.htm

 57. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this sort of house .

  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this
  website. Reading this info So i’m satisfied to show that I have an incredibly just right uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I most indubitably will make certain to do not forget this
  web site and give it a glance regularly. https://hydroxychloroquineb.buszcentrum.com/