ÇOCUK VE BAŞARI

Her aile çocuğunun başarılı olmasını ve her öğretmen sınıfındaki her çocuğun başarılı olduğunu görmek ister. Her çocuk ise takdir edilmeyi, saygı duyulmayı ve güvenilmeyi ister. Tabii ki bu istekler öyle kolayca yerine gelmemektedir. Bunun için öncelikle anne ve babaya daha sonra da öğretmenlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Çünkü çocuğun başarısını etkileyen faktörler önce evde anne ve baba ile geçirilen zamanda başlar. Sonra okulda ve çevrede devam edip gider.

Çocuğun doğduğu andan itibaren uyku düzeni, yeme düzeni, egzersiz ve hareket etme düzeni, evdeki disiplin ve aile içi ilişkiler çocuğun başarısını en temel etkileyen faktörlerdir.

Çocuğun başarılı olması nasıl sağlanır?

Sevgi: En önemlisi çocuklarınıza destek olup kayıtsız şartsız sevdiğinizi belli etmek! Sürekli fiziksel kontak (dokunmak, okşamak, öpmek) sayesinde çocuğunuzla tensel yakınlık kurmak ve baş başa kaliteli zaman geçirmek.

Anne-baba teşvikçi olmalı: Anne baba önce çocuklarına örnek olarak işe başlamalıdır. Evde düzenli aralıklarla kitap okuma günleri yapılmalı ve çocuklar kitap okumaya özendirilmelidir. Atalarımızın dediği gibi, üzüm üzüme baka baka kararır misali.

Çalışmak için ortam hazırlanmalı: Çocuğun dikkatini dağıtacak gürültü, patırtı gibi ortamdan uzak, iyi aydınlatılmış bir oda ve çalışma araç gereçleri bulunmalıdır.

Bağımsızlık: Çocuğunuza saygı gösterin. Onu kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi kendine karar verebilen, kendine güvenli bir birey olarak yetiştirin.

Eğitim ve öğrenim: Eğitim ve öğrenimin önemini sürekli ortaya koyun, bunu adeta aşılayın çocuğunuza. Siz de yaşantınıza daima öğrenmeyi dâhil edin ki; çocuğunuz için eğitim yaşam biçimi haline gelsin.

Yaşamı başarıyla idare edebilme yeteneği: Çocuğunuza düzenli bir iş ve gelir sahibi olarak sağlıklı bir model sunun. Yaşamla başa çıkmanın yollarını böyle öğrenecektir.

Davranış: Çocuğunuza davranış eğitimi verirken olumlu yaklaşımları kullanarak istediğiniz davranışların oturmasına çalışın. Çocuğunuzun iyi davranışlarını hemen takdir edin.

Sağlık: Yaşayış ve beslenme şeklinizle çocuğunuza sağlık açısından ideal bir denge sağlayın. Düzenli spor yapın. Çocuğun ilgisi olan bir müzik aletini çalmasına özen gösterin. Çünkü müzik ruhun gıdasıdır.

 

“ÇOCUK VE BAŞARI” için 1.918 yanıt