Çocuk ve Eğitim

Dünyanın en zor ama en keyifli işidir, çocuk büyütmek ve yetiştirmek. Gelecekte uyumlu ve başarılı çocuklar yetiştirmek her anne ve babanın en büyük hâyâlidir. Fakat bu işi yapmak o kadar kolay değildir. Bunun için bilgi, sabır ve sorumluluk sahibi olmak gerekir. Örneğin, pazardan satın alınan bir tohumun, meyveye durması için toprağın hazırlanması, tohumun ekilmesi ve ondan sonra fidanın çimlenmesi beklendiği ve daha sonra fidanın bakımı, sulaması, gübrelemesi yapılıp yıllar sonra ağacın meyve vermesi gibi, çocuğu yetiştirmek de emek ister.
Şunu iyi bilmek gerekir ki, çocuk yetiştirmekle, çocuk büyütmek arasında çok fark vardır. İkisi de aynı şey değildir. Çocuğu yedirip içirmek, giydirip gezdirmek onu sadece büyütmektir. Çocuk yetiştirmek ise tıpkı fidan yetiştirmek gibi bilgi, sabır ve sorumluluk gerektiren bir iştir. Aksi halde çocuk yetiştirirken çocukta hemen bir şeylerin değişmesini beklemek, bugün ekilen tohumdan yarın meyve yemeyi beklemek gibi sadece boş bir hâyâldir.
Yine bir örnek daha vermek gerekirse, elimize hiç yazılıp, çizilmemiş beyaz bir kağıt ve bir de kalem alalım. Kağıda bir şeyler yazıp çizelim ve sonra yazıp çizdiğimizi silelim. Sonuç; kağıt eskisi gibi temiz değildir ve hâlâ silinti izleri görünmektedir. Çocukların beyinleri de bembeyaz kağıt gibi tertemizdir. Ne yazarsak o kalır. Tekrar silmek istediğimizde ise silinmez ve izi kalır. Yani çocuk yetiştirirken çok ama çok dikkatli olunmalıdır. Yapılan herhangi bir davranış ya da ağızdan çıkan herhangi bir söz çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimini kötü yönde etkiliyebilir.
Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı gibi, çocuk eğitimi çok hassas bir konudur. Çocuğun gerek kişiliğinin gelişimi, gerekse ruh ve beden sağlığı açısından ailenin önemi ve sorumlulukları son derece önemlidir. Çünkü, bugünkü çocuklar yarın büyüyecekler ve biz onlara geleceği emanet edeceğiz. Ailede ve okulda verilen eğitim sayesinde çocukların şahsiyeti ve karakteri şekillenecektir. Bizim onlara karşı her davranış şeklimiz, onların ruh dünyasını olumlu ya da olumsuz olarak etkileyecektir. Bu yüzden çocuklarımıza davranırken daha hassas olmalıyız.
Barış, sevgi dolu bir dünya kurmak istiyorsak, çocuğun kalbine sevgiyi, şefkati, merhameti yerleştirmek zorundayız. Bu da ancak çağdaş eğitimle mümkün olur. Kalbinde sevgi, şefkat ve merhamet olan insanlardan hiç kimseye zarar gelmez, aksine bu duygularla yetişen çocuklar, hem kendilerine ve ailelerine, hem de halkına ve dünyaya faydalı olan insanlar olurlar.

Mustafa Birgin

 

“Çocuk ve Eğitim” için 4.197 yanıt